Jak przenieść domenę na inny hosting?

Jak przenieść domenę na inny hosting
Jak przenieść domenę na inny hosting

Jeśli jeszcze nie wiesz jak przenieść domenę na inny hosting to myślę, że ten artykuł Ci pomoże. Zapraszam do poświęcenia kilku minut na przeczytanie tego artykułu…

W piątek rano dostałem bardzo ciekawy telefon od znajomego:

– „Cześć, słuchaj, mam domenę w firmie XYZ. Oni ogólnie są słabi i chciałbym przenieść domenę do innej firmy hostingowej.”
– „Bardzo dobrze. Musisz uzyskać kod authinfo od obecnej firmy hostingowej, tej, na którą tak narzekasz, i zrobić procedurę przenoszenia domeny u starego hostingodawcy do nowego hostingodawcy”.
– „No trochę to skomplikowane się zaczyna robić”
– „Luzik, poradzisz sobie – pomogę Ci. Ty masz firmę, prawda? To będzie Ci potrzebna jeszcze pieczątka firmowa.”
– „Fajnie — bo wiesz, mi się ten hosting kończy w poniedziałek i chciałbym zrezygnować i przenieść domenę do poniedziałku”
/przypominam, że rozmowa jest dzisiaj, około 10-tej rano, a w poniedziałek (czyli praktycznie 2 dni robocze nie licząc weekendu), domena ma być u nowej firmy hostingowej./
– „Uuuuu – no to wszystko się komplikuje….”

Ale po kolei. Jakie mamy fakty:

 1. Hosting kończy się, powiedzmy, że za pełne 2 dni robocze.
 2. Znajomy chce przenieść domenę, bo nie jest zadowolony z usług obecnej firmy hostingowej.
 3. Znajomy znalazł nową firmę hostingową, ale ja mu i tak polecam tego usługodawcę 😀 –> https://zenbox.pl/  bo to, co wybrał to masakra 😉

Jeśli chodzi o przenoszenie domeny na inny hosting, należy wiedzieć, że trochę to trwa. Kolejno w krokach należy wykonać. Jest to bardzo zbliżona procedura, ponieważ nie wszystkie firmy działają jednolicie, ale schemat jest podobny.

 1. Chcesz przenieść domenę z hostingu firmy XYZ na ZYX
 2. Wypełniasz formularz wydania kodu authinfo (często dostępny na stronie WWW Twojego obecnego hostingu — wpisz w googlach: „nazwę_swojego_hostingu kod authinfo” , gdzie nazwa_swojego_hostingu to oczywiście nazwa firmy, gdzie trzymasz domenę).
 3. Otrzymujesz FORMULARZ DO WYPEŁNIENIA (Wniosek o wydanie kodu AUTHINFO) na maila, którzy był zakładany przy domenie. Co jest ważne to, MUSISZ MIEĆ TEN ADRES MAIL AKTYWNY. Firmy hostingowe nie praktykują tego, żeby przesyłać kody authinfo na inne adresy e-mail niż ten, z którego domena była zakładana.
 4. Po otrzymaniu formularza drukujesz go i wypełniasz pola:
  Numer Partnera CSP (taki numer należy uzyskać bezpośrednio w firmie fakturującej usługę domenową) – czyli to będzie numer uzyskany od hostingu XYZ
  dane abonenta domeny (jeśli na firmę to wpisujemy adres, REGON, reprezentanta, autoryzowany e-mail)
  jaką domenę chcesz przenieść – NAZWA TWOJEJ DOMENY
 5. Po otrzymaniu kodów kontaktujesz się z firmą ZYX (nowym hostingodawcą) i podajesz kody authinfo.

W praktyce wygląda to tak, że najlepiej, przed przenoszeniem domeny, należy:

PUNKT „ZERO” BEZZWŁOCZNIE WYKONAĆ KOPIĘ BEZPIECZEŃSTWA (kopię wszystkich danych: tj — pliki stron WWW, kopia maili, kopia baz mysql, kopia ustawień kont pocztowych). Następnie…

 1. zrobić to na spokojnie — czyli min. 2 tygodnie przed wygaśnięciem domeny lub hostingu (o tym powiem później)
 2. Napisać maila do firmy hostingowej XYZ, że chcesz przenieść domenę i prosisz o kody authinfo. Co musisz zrobić, jaka jest procedura?
 3. Jednocześnie napisać do hostingu ZYX, że chcesz przenieść DO NICH swoją domenę z hostingu XYZ i co należy zrobić. Jaka jest procedura? Jak odbierają kody authinfo?
 4. Działać zgodnie z procedurą. Nie panikować.

Sama domena przy przenoszeniu z hostingu XYZ do ZYX musi się „rozpowszechnić” w Internecie tzn. muszą się rozpropagować jej DNSy ze starego hostingu na nowy. Mówiąc ludzkim językiem, strona internetowa przechodzi z jednego hostingu na inny. Aby była w pełni widzialna w Internecie musi to chwilę potrwać. Nie będziesz mógł się dostać przez jakiś czas na swoją pocztę czy też stronę www. Trwa to do doby, czyli 24 godzin, jednak często jest to o wiele szybsze.

Na nowym hostingu musisz odtworzyć wszystkie dane wspomniane w punkcie „ZERO” czyli kopię strony WWW (jeśli jest to WordPress, to kopię wykonasz w sposób, który opiszę w kolejnym artykule). Musisz utworzyć nowe konta pocztowe, ustawić sobie na komputerze i w smartfonie nowe dane logowania do poczty. Zaprzyjaźnić się z nowym panelem hostingodawcy.

Na początku jest trudno, ale warto poświęcić się z przeprowadzką domeny tak, aby nie cierpieć np. z powodu wirusów — tak wirusów. Mam na to swoją teorię 😉

Pamiętaj także, że nowy hostingodawca często także oferuje pomoc w tym zakresie.

Zapewne nie rozwiałem wszystkich Twoich wątpliwości i pytań — zadaj je, proszę, poniżej w komentarzu. Chętnie się odniosę.

Jeśli nadal masz problemy, napisz do mnie maila — chętnie pomogę 🙂
W samym 2017 przeniosłem 11 domen, a w 2018 roku 3 domeny. Resztę domen rejestrowałem już w hostingu ZYX czyli –> https://zenbox.pl/

Oceń proszę ten artykuł:
[wp-review id=”130″]

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment